Bedenini değil; düşünceleri hareket ettiren adam | Toros HaberToros Haber

23 Eylül 2021 - 05:13

Bedenini değil; düşünceleri hareket ettiren adam

Son Güncelleme :

08 Ocak 2021 - 1:25

236 views
Bedenini değil; düşünceleri hareket ettiren adam

İngiliz fizikçi, evrenbilimci, astronom, teorisyen ve yazar… 20. yüzyıla damga vurmuş isimlerin başında gelir onun ismi. Yaşasaydı 79 yaşında olacaktı, bugün onun doğum günüydü. Bugünkü biyografi köşemizi Stephen William Hawking’e ayırıyoruz.

8 Ocak 1942 yılında İngiltere’nin Oxford şehrinde dünyaya gelen Hawking, şanslı bir çocuk sayılırdı. İkinci Dünya Savaşı sırasında dünyaya gelmesi şanssızlığını bir kenara alırsak; Hawking’in ailesinin durumu oldukça iyiydi. Keza annesi de, babası da Oxford Üniversitesi’nde Öğretim Üyesi idi. Hawking, “beni araştırmaya iten, düşünmeme serbestlik getiren ailemdir” demekte idi sonraları. Hawking’in babası tıp doktoru idi, herkes Hawking’in de tıp ihtisası yapacağını zannediyordu ancak o Matematik ve Fizik alanlarına yönelmişti. Oxford’da başladı lisans hayatına. Okulunun kürek takımına girmişti. Hatıratlarda akşam gezmelerini ve dans etmeyi çok sevdiği yazmaktaydı. Zannettiğimizin aksine derslerine yoğunlaştığı söylenemezdi. 

Henüz daha 21 yaşındayken, yürüdüğü esnada sendelemeye, durduk yerde düşmeye başladı. Telaşlanmaması için ailesine ilk başta bildirmediğini söylüyor Hawking. Ancak bu iyi niyetli yaklaşımı, evlerinin merdiveninden düşerek bilincinin kapanmasına neden olacaktı. Uyandığında hafızasını kaybetmişti. İnatçı yapısı sayesinde iyileşti, bu olaydan sonra okuluna odaklandı; birinci derece şeref derecesi ile Oxford’dan mezun oldu. Ama okul hayatı bitmeyecekti; Cambridge Üniversitesi’nde okul hayatına devam etti. Buradayken artık bilim insanı olmuştu; ilk akademik çalışmalarına burada rastlıyoruz. Keza sahibi olduğu “Sabit Durum Teorisi” ve “Big Bang Teorisi” kuramlarını buradayken ortaya atmıştı. 

Yıllar geçtikçe Hawking’in hastalığı ilerliyor, Hawking’i içinden çıkamayacağı bir hale sürüklüyordu. En sonunda yattığı hastanede hastalığının ismi kondu Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS)! Evet, bu hastalık geçtiğimiz senelerde herkesin başından aşağıya buz dolu kovalar ile farkındalık yaratmaya çalıştığı hastalık. Sinir sisteminin felç olması, ancak beynin düşünsel faaliyetlerinin etkilenmemesi diye de özetlenebilir bu hastalığa yakalanmıştı Stephen Hawking. Hatta doktorlar Hawking’in 2-3 yıl ömrü kaldığını söylüyorlardı. Ancak beklenen olmadı. Hawking’in bedenindeki hastalık sanılandan daha yavaş hareket ediyordu. 

Ömrünün kaç yıl daha yaşanacağını umursamadı Hawking. 1965 yılında Jine Wilde isimli bir kadın ile evlendi. Wilde güçlü bir karakter idi, Hawking’in yaşamında bir dönüm noktasıydı bu karar. Düğününde bastonla ayakta durabilen Hawking’in en büyük destekçisi artık eşi olacaktı. Keza 1960’ların sonunda kol ve bacak kasları tutmaz duruma geldi. Bu kötü gidişatta yüzleri gülümseten iki haber geldi; Hawking ve Wilde çiftinin Robert ve Lucy adını verdikleri bebekleri dünyaya gelmişlerdi. 

Yaşadığı hastalık Hawking’in bilimsel çalışmalarını bitirmesine bir neden olamazdı, çalışmalarına devam etti. Ellerini kullanamıyordu; Hawking söylüyor, eşi Wilde yazıyordu. Yazdıkları doktora tezi sayesinde şöhreti yayılmaya başladı. Evrenin sırlarını çözmeye kararlı olan Hawking’in “kara deliklerin yok olabileceğini, bu evrenin de yok olabileceğinin bir ispatı” olduğunu söylemesi büyük yankı uyandırdı. Başta büyük tepkiler toplamış da, sonra Hawking’in haklı olduğunun anlaşılması üzerine bu keşif “Hawking Radrasyonu” olarak bilim tarihine geçti. 

1984 yılında zatürre oldu, ilaçlar ile komaya sokulmuştu. Yaşam destek ünitesine bağlandı. Jane Wilde’ye “fişi çekme” önetisi bile yapıldı. Ancak yaşamaz denilen Hawking yine beklenen sona sürpriz yapmıştı. Ancak bu olay sonrasında artık konuşamamaya ve hareket dahi edememeye başlamıştı. Artık o “bedenini değil; düşüncelerini hareket ettiren kişi” olmuştu. 

Konuşamamak Hawking gibi bir deha için daha büyük bir sorun idi. Kart seçerek iletişim kurmaya başladılar ilk önce. Ardından ekolayzer isimli bir cihaz geliştirilmiş ve zor da olsa milimlerce hareket ettirebildiği sağ eli aracılığıyla kelimeleri seçmesini sağladı. Ardından bu iletişim organı sağ eli değil; yanağı olacaktı. Bu durumdayken de üretmeye devam etti. En ünlü eseri “Zamanın Kısa Tarihi” bu dönemde yazılmıştı. 1984-1988 yılları arasında “En Çok Satanlar” kısmında kalarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Hawking, insanlara bilim insanı olmasa bile gökyüzünü anlatabileceği bir eser bırakma hedefini gerçekleştirdi. Bu onun şöhretini uluslararası boyuta ulaştırdı. Böylesi bir şöhreti kaldıramayan Wilde ile 1995 yılında ayrıldılar. Aynı yıl kendisine bakım yapan hemşiresiyle evlenen Hawking, daha sonra 2006 yılında bu ilişkiyi de sonlandırdı.  

Hawking, 2018’te gözlerini ebediyete yumduğunda 76 yaşındaydı. 14 Mart 2018’te çocuklarının “Sevgili babamızı bugün kaybetmiş olmanın üzüntüsünü yaşıyoruz. Çok büyük bir bilim insanı, çalışmaları ve mirası yıllarca yaşayacak olağanüstü bir kişiydi” açıklaması sonrasında fark edildi tarih; kendisi gibi büyük bir bilim insanı olan ve Hawking’in onun yarım bıraktığı teorileri tamamladığı söylenen Einstein’in doğum günü idi Hawking’in ölüm günü. Ayrıca dünya Pi Günü olarak kabul edilirdi. Babasının doktor olduğunu düşündüğümüzde 14 Mart Tıp Bayramı’nın anlamını da ekleyebiliriz. Bilim tarihinin en sıradışı insanı, sıradışı bir tarihte hayata gözlerini yummuştu.

Eserleri: Zamanın Kısa Tarihi, Kara Delikler, Büyük Sorulara Kısa Yanıtlar, Benim Kısa Tarihim, Ceviz Kabuğundaki Evren, Zamanın ve Uzayın Doğası, Zamanın Daha Kısa Tarihi, Kara Delikler ve Bebek Evrenler, Aforizmalar, Zamanın Resimli Kısa Tarihi, Evrene Açılan Gizli Anahtar 1, George ve Kırılmayan Şifre, George’nin Kozmik Hazine Avı 2

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam