Ali Kamer Alp yazdı: “Alevilik Yol Süreğidir” | Toros HaberToros Haber

20 Haziran 2021 - 13:57

Ali Kamer Alp yazdı: “Alevilik Yol Süreğidir”

Ali Kamer Alp yazdı: “Alevilik Yol Süreğidir”
Son Güncelleme :

30 Aralık 2020 - 13:12

71 views

“Yolda yanlış yapanları, yol kenara atar”

İnsanı kabbe olarak tanımlayan düşünce, ayrıma düşmez. Safında durduğu insana yönelen kalp ayrım yapmaz. Canı cananına uğurlarken şirke düşmez. Tabutuna el sürerek uğurladığı cana kem gözle bakmaz. “Bismi şah Allah Allah” çağrışımında nefret olmaz. Alevilikte yaptığı kusurlara karşın dara durulur. “Ben değil, biz” diyen kültürde tek tek dara durmanın çözüme yol vermediğini, birlikte sorgulanarak arınmanın yola sır vermenin gereği olduğunu algılar. Karanlıkta yürünmez. Yürüdüklerini sananlar yola zarar verirler. Kendine dönmek, yani eksiklerden arınarak kendini bize katmak… Örgüt içinde pişerek erimek… Kendimizi diğerinden ayrı kılmadan, dışlamadan, karşılıklı saygıdan kusur etmeden yürümeyi başarmaktır. Birlikte ayağa kalkarak Hz. Hüseyin darında arınarak dört kapıda içeri girmek, yaşadığı topraklara gönül bağıyla bağlanmak… Zalime karşı birlikte olmak, mazlumun safında durmak, ezileni ezenden korumak, kem gözden sakınmak, komşu hakkına saygıda, yoksuluyla yoksul olma yolunda kusur eylememe, ibadete vardığı yerde “incinsen de incitme” emrine uygun davranmak, kendine dönmenin temel ilkeleridir. Doğru algılayarak tek tek değil birlikte dara durmaktan geçer. Bilimi rehber kılarak, yürümek istediği yola, eğri odun taşımadan yaşamını sürdürmelidir.

“Kırkımız da bir katara dizildik
Hak Muhammed ümmetine yazıldık
Hakikat şerbeti olduk ezildik
Biz içeriz bize sunan Ali’dir. ”

Ali – Muhammad – Allah üçlemesi, yol süreğinin varacağı kutsallardır. Kutsallığa aykırı duruş; yolda düşkünlüğe vardırır. İslam dışı görüşler yıllarca yedi ulu ozanlarımızın hemfikir olduğu “aynaya baktım, Ali göründü gözüme”, “bana bir harf öğretenin kölesi olurum” ve “ilim Çin’de de olsa uygulayın” özdeyişleri, yüzlerce yıl sonra Anadolu bozkırında “bilimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır” özdeyişi ile buluşmuştur. Bilimi kendine rehber kılan değerleri birbirinden uzak kılmak akla denk düşmemektedir. İslam dışı demek bilime çalım atmaktır. Bu yolun gerçeğine varanlar Aleviliği İslam dışı görenlere imkân vermez. İslam dışı diyenler Kerbela ve Hz. Hüseyin’in direncini, Pir Sultan Abdal’ı, Yunus Emre ve Hacı Bektaş Veli’yi İslam’ın dışına taşıma güçleri var mı?

“Yolda yanlış yapanları yol kenara atar”

Bilim, İslamiyet’e bu cepheleşme ve bu bağnazlığın içinden bakmaz. Dünyanın neresinde olursa olsun, ister Çin’de, ister Batı’da, Atlantik kıyılarında, ister Rusya’da, ister Güney Afrika’da… Dünyanın bütün bilim merkezlerinde İslam’ın ortaya çıkışı, Ortaçağ’ın en büyük devrimidir ve Hz Muhammed de, bu büyük devrimin önderidir. Aleviler bu devrimin dışında olabilir mi? İnsanı kendine akıl öncüsü alan bir yol bilime çalım atabilir mi? İslam’ın bilim yolu Aleviliktir. İslam adına sunulan bilime denk düşmeyen fikri değeri olmayan sunuşlar, gerçek İslam, yani Muhammed’in İslam’ı reddeder.

Goethe, Hz. Muhammed’i anlattığı bir şiirinde, O’nun “deha sahibi insanın en mükemmel örneği” olduğunu belirtir. Büyük Alman şairi, Hz. Muhammed’i “derelerin ve çayların okyanusa ulaşmak için yardım beklediği koca bir ırmağa” benzetmektedir.

İslamiyet’in ortaya çıkışı, tarihi en az bilen için, yeni bir dinin doğuşudur; ancak tarih içindeki yerine oturtacak olursak, yeni bir uygarlığın kurulmasıdır. Hz. Muhammed, bir peygamberdir. Ama aynı zamanda yeni bir devletin, yeni bir toplumun kurucusudur; büyük bir devrimin önderidir. İnsanlık için bedel ödeyen Kâbe’ye gittiğinde başına işkembe geçirilen yüce insana Aleviler uzak durur mu? Alisiz Aleviliği öne çıkaranlar, Pir Sultan Abdal’ı inkâra varırlar. İnkâr etmek yol süreğinde düşkünlüğe vardırır.

“Bu dūnyanın evvelini sorarsan
Allah bir Muhammet Ali’dir Ali
Sen bu yolun sahibini ararsan
Allah bir Muhammet Ali’dir”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam