Perinçek: KKTC’nin devlet olarak tanınması güvenliğimizin öncelikli sorunudur | Toros HaberToros Haber

23 Ekim 2021 - 21:31

Perinçek: KKTC’nin devlet olarak tanınması güvenliğimizin öncelikli sorunudur

Perinçek: KKTC’nin devlet olarak tanınması güvenliğimizin öncelikli sorunudur
Son Güncelleme :

20 Nisan 2021 - 18:20

1.483 views

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek bir basın toplantısı düzenleyerek, Türkiye’ye yönelik tehditleri haritalarla açıkladı ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin devlet olarak tanınması için doğru strateji ve siyaset önerisini açıkladı.

Doğu Perinçek’in konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

ABD emperyalizmi ve İsrail’in Kürdistan adı altında İkinci İsrail Devleti kurmaya yönelik stratejilerini değiştiremeyiz.

Ukrayna, Karadeniz’deki Yunanistan’dır. Yunanistan da, Akdeniz’deki Ukrayna’dır.

Her cephede ABD tehdidine karşı Rusya ile güvenilir ve kapsamlı bir dostluk, Karadeniz, Akdeniz, Suriye ve Irak’ın kuzeyinde Türkiye için hayatî önemdedir ve kilit sorundur.

Rusya ile güvenlik ve ekonomide işbirliği, Türkiye için Abhazya + İran + Suriye + Irak + Çin Halk Cumhuriyeti ile işbirliğinin de anahtarıdır.

Türkiye + Rusya işbirliğinin odağında KKTC ve Kırım bulunuyor. Yanlış strateji, Kırım’dan ve Kıbrıs’tan bozulur. Başka deyişle doğru strateji, Kırım’dan ve Kıbrıs’tan kurulur.

ABD, Yunanistan, Fransa gibi NATO ülkelerinin KKTC’yi tanımaları olasılığı sıfırdır. KKTC’nin tanınması devlet siyaseti olarak saptandığına göre, Abhazya-Rusya yönünde ilerlemek biricik çözümdür. Başka çözüm yok!

KKTC ve Abhazya’yı, Kafkaslar’da oluşturmayı planladığımız Altılı Platforma almak için Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan’a ve Rusya’nın Sayın Devlet Başkanı Putin’e çağrıda bulunuyoruz.

KKTC, Abhazya ve Kırım’ın tanınması sürecini derhal başlatmalıyız. ABD ve İsrail tehdidini boşluğa düşürmenin biricik yolu budur.

Türkiye karşıtlığı değişmeyecek devletler

Önce yanlış stratejinin başlangıç noktasını saptayalım.

ABD emperyalizmi ve İsrail’in sözde Kürdistan adı altında İkinci İsrail Devleti kurmaya yönelik stratejilerini değiştiremeyiz.

Yunanistan, Ukrayna, Ermenistan, Gürcistan ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin ABD-İsrail stratejisine bağımlılıkları da en azından orta erimde kolay kolay değiştirilemez.

Ukrayna, Karadeniz’deki Yunanistan’dır.

Yunanistan da, Akdeniz’deki Ukrayna’dır.

Ukrayna ve ABD Dışişleri Bakanları 18 Kasım 2018’de imzaladıkları mutabakatta Türk Akımı ve Kuzey Akımını engellemekte anlaştılar. Böylece Türkiye ve Rusya yanında Almanya’yı da hedef aldılar.

Önümüzdeki stratejik süreçte Ukrayna’nın kazanılması olasılığı bulunmuyor.

Anahtar ittifak: Türkiye + Rusya

Rusya ile güvenilir ve kapsamlı bir dostluk ise, Karadeniz, Akdeniz, Suriye ve Irak’ın kuzeyinde Türkiye için hayatî önemdedir ve kilit sorundur.

ABD’yi caydıracak güç, öncelikle Türkiye Rusya birlikteliğindedir. Rusya ile güvenlik ve ekonomide işbirliği, Türkiye için Abhazya + İran + Suriye + Irak + Çin Halk Cumhuriyeti ve ile işbirliğinin de anahtarıdır.

Türkiye + Rusya işbirliği, ABD ve İsrail’in Kürdistan planını bozmada ve Karabağ’daki Ermenistan işgalinin sona erdirilmesinde büyük bir sınavdan geçti ve bölgemizderi sorunları insanlıktan yana çözen bir model oluşturdu. Bu model, Türkiye + Rusya + Azerbaycan + İran + Irak + Suriye + Libya + Mısır + Lübnan’ı kapsayan ve Orta Asya ülkelerinden Çin’e kadar uzanan çok geniş bir ittifak birikimini kucaklamaktadır.

Yanlış ve doğru stratejinin düğümlendiği noktalar: KKTC ve Kırım

Türkiye açısından yanlış stratejinin düğümlendiği nokta, Kırım’dır.

Türkiye + Rusya işbirliğinin odağında KKTC ve Kırım bulunuyor.

Yanlış strateji, Kırım’dan ve Kıbrıs’tan bozulur.

Başka deyişle doğru strateji, Kırım’dan ve Kıbrıs’tan kurulur.

Türkiye ve Rusya, Astana Sürecinde ve Karabağ’ın kurtarılmasında yaptıkları işbirliğini, şimdi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ve Kırım Cumhuriyeti’nin tanınmasında hayata geçirmek durumundalar.

Abhazya öncü ülke

Vatan Partisi Genel Başkanı olarak Abhazya Cumhurbaşkanı’nın daveti üzerine 15-21 Aralık 2019’da KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın Gezici Büyükelçisi Hüseyin Macit Yusuf ile birlikte Abhazya’yı ziyaret ettik ve Abhazya Millet Meclisi ile ortak bildiri imzaladık. Bu bildiride, Abhazya, Kırım Cumhuriyeti ve KKTC’nin tanınması konularındaki oydaşmamızı bütün dünyaya ilan ettik. Şu anda Abhazya Millet Meclisi, KKTC’yi ziyaret etmek için bütün hazırlıklarını tamamlamış bulunuyor. Rusya da bu gelişmenin içindedir.

ABD, Yunanistan, Fransa gibi NATO ülkelerinin KKTC’yi tanımaları olasılığı sıfırdır.

KKTC’nin tanınması süreci Abhazya ve Rusya’dan başlayacak ve devam edecektir.

KKTC’nin tanınması devlet siyaseti olarak saptandığına göre, Abhazya-Rusya yönünde ilerlemek biricik çözümdür. Başka çözüm yok!

Tarihi fırsat

Türkiye’nin güvenliği, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz odaklıdır.

Vatan Partisi’nin hazırladığı tarihî fırsatı hemen değerlendirmek, günün vatan görevidir.

KKTC ve Abhazya’yı, Kafkaslar’da oluşturmayı planladığımız Altılı Platforma almak için Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan’a ve Rusya’nın Sayın Devlet Başkanı Putin’e çağrıda bulunuyoruz.

KKTC, Abhazya ve Kırım’ın tanınması sürecini derhal başlatmalıyız.

ABD ve İsrail tehdidini boşluğa düşürmenin biricik yolu budur.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam