Şu Z Kuşağı Dedikleri – 1 | Toros HaberToros Haber

11 Mayıs 2021 - 06:18
İbrahim Okan Özkan

Türkiye Gençlik Birliği Genel Sekreteri | okanozkan@toroshaber.net

İbrahim Okan Özkan

Şu Z Kuşağı Dedikleri – 1

Şu Z Kuşağı Dedikleri – 1
Son Güncelleme :

31 Ocak 2021 - 16:33

258 views

 

Herkesin dilinde bir Z kuşağı tartışması gidiyor.

Kılıçdaroğlu bir Salı grup toplantısını sadece bu meseleye ayırmıştı. CHP’nin Genel Merkez yöneticileri bu tartışmayı ağızlarından düşürmüyor. Meral Akşener ve HDP kanadı sürekli bu kuşağın AK Parti’yi iktidarından edeceğini ifade ediyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Z Kuşağı Bilmez” söyleminden sonra Z kuşağı tartışmaları tekrardan başladı.

Gençlik, toplumların dinamik kuvvetidir. Değişim ve dönüşüm gençlikle mümkündür. Çünkü geleceği yaratacak ve yönetecek gençliktir. Bu yüzden herkes gelecek planlarını Z kuşağı tartışmalarıyla ifade ediyor.

Kuşaklar Nereden Çıktı?

Z kuşağını da içerisine alan kuşaklar teorisi ABD ve Avrupa merkezli olarak pazarlama sektöründen üretiliyor. Kısa tarihiyle kuşakları özetlersek;

-1945-1965 yıllarında doğanlara, İkinci Dünya Savaşı sonrası bebek doğumlarının patlama yaptığı dönemin kuşağına “Bebek Patlaması Kuşağı”,

-1965-1980 arası doğanlara, X Kuşağı,

-1980-1995 yıllarında doğanlara Y Kuşağı,

-1996-2012 arasında doğanlara Z Kuşağı,

-2012 sonrasında doğanlara ise Alfa Kuşağı deniyor.

Belli yaş aralığındaki gençliğin dertlerinin, alışkanlıklarının, yaşam algılarının ortak olduğunu söyleyen bir tanım ne kadar ciddi olabilir? Pazarlama sektörü için gençliği bir torbaya doldurmak olmazsa olmazdır.

Kuşaklar teorisiyle birlikte sistemin esas amacı, gençlerin düşünce ve eğilimlerinin nabzını tutup yönlendirmekten ibaret. Bunda ise belirleyici olan gençliğin kitlesel tüketimlerini belirlemektir. Hatta tüketim unsurlarını dayatmaktır.

Z kuşağı tartışmaları boyunca olanın tanımlandığını değil, olması gerekenin tarifinin yapıldığı tahlilleri görüyoruz. Yani emperyalist sistemin araçlarıyla birlikte gençliğe sisteminin anlayışları pompalanıyor.

Z Kuşağı Kimdir?

1996 doğumlu veya 2000 sonrası doğumlu gençler bu kuşağa dahil ediliyor. Kuşak tartışmaları ABD ve Avrupa merkezli emperyalist saldırılarla birlikte Türkiye’de yürütüldü. 90 doğumlular Y kuşağı olduğunu 2013 Haziran halk hareketiyle birlikte öğrendi.

Z kuşağı tartışmaları ise “yaratıcı yıkıcılık” projesinin devreye sokulmasıyla birlikte Türkiye gündemine geldi. Kuşaklar için yapılan gelecek tahayyülleri, hep sistemin istediği doğrultuda yürütülmüştür.

2013’te Y kuşağı için söylenenler ile günümüzde Z kuşağı için söylenenler neredeyse birebir aynıdır:

“Özgürlüklerine düşkündürler.”

“Emir almaktan ve otoriteden hoşlanmıyorlar.”

“Çevreye duyarlıdırlar.”

“Dünya vatandaşı olmak peşindedirler.”

Z Kuşağı Yanılsaması ve Gençliğin Gerçek Gündemi

Z kuşağı diyerek kalıba sokmaya çalıştıkları Türk gençliği, 2015 yılından sonra üniversitelere girdi. Yani Kürt açılımının sonlandırıldığı ve üniversitelerden PKK terör örgütünün silindiği dönemde üniversitelere adım attılar.

Terörle mücadele operasyonları, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekatları gençliğin bilincini şekillendirdi. 15 Temmuz 2016 Amerikancı-Fethullahçı darbe girişiminin birebir tanığı olan bir gençlikten bahsediyoruz.

Türk gençliğini, TGB olarak yaptığımız Türk Silahlı Kuvvetlerini, Türk polisini destek eylemlerine üniversitelerde ve meydanlarda katılan gençlik üzerinden tahlil edebiliyoruz. Olgulara ve nesnelliğe dayanıyor. Gençliğin en yakıcı gündemlerinden biri Türkiye’nin birliği ve bütünlüğüdür.

Gençliğin ana gündemini internet paketine veya sosyal medya özgürlüğüne sıkıştıranlar gerçeği göremiyor. Türk gençliğinin önemli gündemlerinden bir diğeri de gelecek. Gençlerin %24’ü yani dörtte biri işsiz. Sayısal düzleme vurunca 3 milyon 775 bin kişiden bahsediyoruz. İnsan kaynağını doğru değerlendiren bir Türkiye, bu nüfusu külfet olarak değil avantaj olarak görür.

“Z kuşağı” bir algıdan ibaret iken “Türk gençliği” bir olgudur ve birleştiricidir.

Bir sonraki yazımızda Z kuşağı algısının ideolojik temelini ele alacak ve Türkiye’nin gerçek gündemini tartışacağız.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam