Beliğ Paşa Anısına Film Festivali | Toros HaberToros Haber

17 Ocak 2022 - 07:11

Beliğ Paşa Anısına Film Festivali

Beliğ Paşa Anısına Film Festivali
Son Güncelleme :

17 Ağustos 2021 - 10:47

316 views

TÜRKİYE/ANTALYA ORGANİZASYON KOMİTE BAŞKANLIĞINI KIBRIS TÜRK KÜLTÜR DERNEĞİ ANTALYA ŞUBESİ’NİN YAPTIĞI 3. SİNEVİZYON ULUSLARARASI KISA FİLM FESTİVALİ ‘’ 3 ÜLKE TEK FESTİVAL ‘’ İN YARIŞMA DEĞERLENDİRME SONUÇLARI AÇIKLANDI..

KKTC’nin uluslararası platformlarda tanıtılması için ‘’ Kıbrıs Türk Sinema Televizyon Derneği ‘’ tarafından  2019 ve 2020 yıllarında 1. Ve 2.si düzenlenen SİNEVİZYON kısa film festivali, bu yıl  ‘’ 3 Ülke Tek Festival ‘’ teması ile düzenleniyor.
Kıbrıs Amerikan Üniversitesi’nin Ana Sponsorluğunu üstlendiği 3 Ülke Tek Festivalde seçki alan filimler üç ülke, Lefkoşa/KKTC,  Antalya/TÜRKİYE,  AZERBAYCAN ’da gösterilecektir. Antalya ve Azerbaycan da yapılacak film gösterimlerinin organizasyon başkanlıklarını Kıbrıs Türk Kültür Derneği Antalya Şubesi ve Azerbaycan-Kıbrıs Dostluk Cemiyeti üstlenmişlerdir.
Bu yıl ki ödülün temasının; festival komitesi tarafından ‘’ BELİĞ PAŞA ‘’  anısına olması belirlendi. Anısına ödül verilecek BELİĞ PAŞA, 1851 yılında Kıbrıs’ın Malatya köyünde doğmuş. Soyu, Kıbrıs’ta Osmanlı yönetimi ile birlikte İslamiyet’i kabul eden Venedikli Kont Hugo ile Malatya taraflarında ikamet eden iki aileye dayanır. Lefkoşa’daki ilk modern sinema salonunun banisidir. Önemli bir kültür ve devlet adamıdır.
Festivalde film kabulleri 01 Kasım 2021 tarihinde başlamış 30 Nisan 2021 tarihinde son buldu organizasyon komitesi tarafından oluşturulan yarışmanın jürisinde festivalin ana sponsoru olan Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Toya Akpınar, eski Yayın Yüksek Kurulu Başkanı Olgun Üstün, Azerbaycan-Kıbrıs Dostluk Cemiyeti Başkanı Orhan Hasanoğlu, Kıbrıs Türk Kültür Derneği Antalya Şube Başkanı M Vural Önal, Kıbrıs Türk Kültür Derneği Antalya Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Burcan Önal, KTKD adına AKSAN Proje Koordinatörü Özer S Özkoç, Öğretim Görevlisi Mert Yusuf Özlük, Yrd.Doç.Pelin Agocuk, Kıbrıs Türk Sinema Televizyon Derneği Yönetim Kurulu üyesi Şafak Yolcu, Kıbrıs Türk Sinema Televizyon Derneği Yönetim Kurulu üyesi Nedim Taşkanal görev aldılar. Film başvurularının sona ermesiyle jüri üyeleri Bu sene toplam 37 ülkeden, 168 film ve belgesel başvurusu yapılan filmleri uzun bir zaman ve titizlikle değerlendirerek nihayi kararlarını 15 Ağustos tarihinde Kıbrıs Türk Sinema Televizyon Derneği’nin resmi sosyal medya hesaplarından ve basın yoluyla duyurdu. Buna göre dünya genelinde kısa film yönetmenlerinin ve belgesel film yönetmenlerinin yoğun ilgi gösterdiği ve 37 ülkeden 168 filmin yarıştığı festivalde en iyi film;
3.’lük ödülüne Türkiye’den Yavuz Akyıldız “Rain, Snorkel & Green Beans” adlı film seçilirken,
2.’lik ödülü İspanya’dan Adrián San Román “The Melting Point” adlı filmin oldu.
1.’lik ödülüne ise Türkiye’den Mehmet Köprü “Seeds of Goca Yoruk” adlı filmi layık görüldü.
Bu yıl üçüncüsü düzenlenen uluslararası film festivalinin ilk gösterimi, Türkiye/Antalya’da 10 Eylül Cuma günü saat 16.00 ile 18.00 arasında, MURATPAŞA BELEDİYESİ’nin destekleriyle Türkan Şoray Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.
İkinci gösterim Azerbaycan/Bakü’de 17 Eylül 2021 tarihinde gerçekleşecek.
Üçüncü gösterim ve Gala-ödül töreni Başta protokol olmak üzere dereceye giren Film yönetmenleri, Organizasyon Komitesi Başkanları ve Davetlilerin katılımıyla 24 Eylül Cuma saat 18.00’de KKTC/Lefkoşa’da yapılacak.

KIBRIS TÜRK KÜLTÜR DERNEĞİ ANTALYA ŞUBE Başkanı M. Vural Önal konuyla ilgili haber portalımıza  şu mesajı verdi.

Ülkemiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Sinemanın gelişmesi, sinemaya gönül veren gençlerimizin ve halkımızın dünya sineması ile buluşması hedefi, Kültür ve Sanatın ülke tanıtımlarının önemli bir argümanı olduğu bilinciyle bu faaliyetlerin sürekliliğinin sağlanması ve hayata geçirilmesi için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kurumları ve STK ları ile ortak projeler içinde yer almaya her zaman devam edeceğiz. ‘’ 3.Ülke Tek Festival ‘’ de dereceye giren filmleri ve gösterimde olacak filmlerin yapımcı ve yönetmenlerini, amatör ruhla sinemaya gönül vermiş emekçilerini bir kez daha kutluyorum.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam