CKD: “Misak-ı Millimiz Mavi Vatan, Kuvay-ı Milliyemiz Donanmamızdır” | Toros HaberToros Haber

23 Eylül 2021 - 05:28

CKD: “Misak-ı Millimiz Mavi Vatan, Kuvay-ı Milliyemiz Donanmamızdır”

CKD: “Misak-ı Millimiz Mavi Vatan, Kuvay-ı Milliyemiz Donanmamızdır”
Son Güncelleme :

23 Eylül 2020 - 20:14

475 views

Cumhuriyet Kadınlar Genel Merkezi, yayınlamış olduğu bir bildiri ile Mavi Vatan’ı savunmada ısrar edeceklerini duyurdu. CKD Genel Merkezi vatansever herkesi imza kampanyasına imza vererek destek olmaya çağırdı.

Cumhuriyet Kadınları Kepez Özgürlük Şubesi Başkanı Mutlugün Özturan, CKD Genel Merkezi’nin başlatmış olduğu “Misak-ı Millimiz Mavi Vatan, Kuvay-ı Milliyemiz Donanmamızdır” imza kampanyasına yönelik çalışmalar planladıklarını bildirdi. Özturan, “Kadın mücadelesi, vatanın bağımsızlık mücadelesinden ayrı değil. Bu bağımsızlık ise FETÖ’nün, PKK’nın üzerine giderek, ABD tahakkümüne başkaldırarak, emperyalizmi yenerek ve Mavi Vatan’da çıkarlarımızı savunarak mümkün olabilir” diye konuştu.

Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Merkezi’nin başlatmış olduğu imza kampanyasına Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ, eski Milletvekili Canan Arıtman, eski Milletvekili Birgül Ayman Güler, eski Devlet Bakanı Önay Alpago, eski Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, Vatan Partisi MYK Üyesi Şule Perinçek, tiyatro sanatçısı Güler Ökten, tiyatro sanatçısı Gülsen Tuncer, tiyatro sanatçısı Dilek Türker, sinema oyuncusu Nilüfer Aydan, sinema oyuncusu Fatma Karanfil, TV sunucusu Gülgun Feyman Budak, yazar Tansu Bele, Avukat Zeynep Küçük, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Sekreteri İlkay Akkaya ve birçok önder isim destek verdi.

Basına yayımlanan bildiri şu şekilde;

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, yedi düvele karşı verdiğimiz ve zaferle çıktığımız Kurtuluş Savaşı, dünyada bir milletin emperyalist devletlere karşı savaşarak topraklarını kurtardığı ilk savaştır. Birçok mazlum millet Kurtuluş Savaşımızla cesaretlenmiş ve bağımsızlık savaşlarını vermişlerdir. Ancak zengin Batı devletlerinin mazlum ülkeler üzerinde hak sahibi olma iddia ve çabaları şekil ve söylem değiştirerek devam etmektedir. Mazlum ve gelişmekte olan ülkelerin bu küresel emperyalist tahakküme karşı verdikleri onurlu mücadele de hız kesmeden sürmektedir. Büyük önderimiz “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” sözlerini, mazlum ülkelerin “emperyalizmi mahv ve perişan edeceğini” bilerek söylemiştir.
1923’te, denizlerinde üç beş gemi dışında donanma gemisi olmadan kurulan Cumhuriyetimiz, zamanla gemicilikte ilerlemiş ve özellikle Deniz Kuvvetlerimizin değerli kurmay kadrosunun çalışmalarıyla milletçe mavi vatan bilincine erişmemizde büyük yol almıştır. Donanmamızın da milli üretim ağırlıklı güçlendirilmesiyle Devletimiz, mavi vatanındaki hukuki haklarına dayalı olarak, denizlerimizdeki enerji kaynaklarımızı araştırmaya başlamıştır. Bu durum, Türkiye üzerinde hâlâ hak iddia edebileceği gaflet ve delaletinde bulunan emperyalist devletleri çileden çıkarmaktadır. Binlerce kilometre öteden Akdeniz’e üşüşen bu iflah olmaz emperyalist devletlerin istediği, Türkiye’nin, sınırları denizin kıyısında biten bir ülke olması ve kendi denizlerindeki zenginliklere gözünü kapamasıdır. Emperyalist devletler, asla ulaşamayacakları bu emellerine ne yazık ki avuçları içine aldıkları komşularımızı da alet etmektedir.
Bizler 100 yıl önce Atamızın önderliğinde, on binlerce şehit vererek vatanımızı savunmuş bir milletin evlatlarıyız. İnsanlığa örnek olan Kurtuluş Savaşımızı Erzurum Kongresi’nde alınan “Misak-ı milli sınırlar içinde vatan bir bütündür, bölünemez” ve “Kuvayı Milliye’yi etken ve milli iradeyi hâkim kılmak esastır” kararlarıyla başlattık. Bugün de mavi vatanımıza göz dikenlere “Misak-ı Millimiz Mavi Vatan, Kuvayı Milliyemiz Donanmamızdır” sözleriyle cevap veriyoruz.
Bizler Türk kadınları olarak, kendi özgürlük mücadelemizin ülkemizin bağımsızlık mücadelesinden ayrı olamayacağını, haklarımıza ancak bağımsız, özgür ve gönençli vatanımızda kavuşacağımızı biliyoruz. Dosta düşmana duyururuz: 100 yıl önce Kurtuluş Savaşında topraklarımızı savunduğumuz gibi, bugün de mavi vatanımızı savunmaya kararlıyız!”

http://cumhuriyetkadinlari.org.tr/misak-i-millimiz-mavi-vatan-kuvayi-milliyemiz-donanmamizdir

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Aysel Çelebi Eylül 23, 2020 / 9:40 pm Cevapla

Cumhuriyet Kadını olarak Cumhuriyetçi Kadınlar derneğini ve bu haberi bizlere ulaştıran

“Misak-ı Millimiz Mavi Vatanımız Kuvayı Milliyemiz Donanmamızdır”
Cumhuriyetçi Kadınlar Derneğini ve bu haberi bizlere ulaştıran
Toroshaberi kutluyorum

Sibel Özdemir Eylül 24, 2020 / 11:22 am Cevapla

Deniz Bakanlığı biran önce kurulmalı.Misakı millimiz mavi vatanımızdır.

Aysel Çelebi Eylül 25, 2020 / 6:39 pm Cevapla

Vatanımızın toprağını
nasıl savunduysak,
Mavi vatanımızı da öyle savunuruz.

reklam