Ayasofya ve Postmodern Mandacılık | Toros HaberToros Haber

23 Ekim 2021 - 19:29
Abdullah Duman

Antalya Yörükler Derneği Başkanı | Teke Yörük Dernekleri Federasyonu Başkanı | a.duman@toroshaber.net

Abdullah Duman

Ayasofya ve Postmodern Mandacılık

Ayasofya ve Postmodern Mandacılık
Son Güncelleme :

20 Eylül 2020 - 21:01

58 views

İstanbul, Doğu Roma İmparatorluğunun başkenti, Ayasofya’da Doğu Roma İmparatorluğunun ve Hıristiyan âleminin en önemli sembol yapıtlarından birisidir.

Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) Tebük seferinde, Bizans orduları karşısına çıkmayınca, oradan İstanbul’un Müslümanların eline geçeceğini işaret ederek, bir hadis-i şerifinde “İstanbul mutlaka fethedilecektir, onu fetheden komutan ne güzel komutan, o ordu ne güzel ordudur”. diyerek İslam ordularının önüne de kutlu bir hedef koymuştur.

İslam ordularının ve komutanlarının hepsinde, Hz. Peygamberin övgüsündeki komutan ve asker olma hayali vardı. Bu kutlu gayeyi gerçekleştirmek ve Hz. Peygamberin övgüsüne nail olmak 29 Mayıs 1453’de İstanbul’un fethi ile Fatih ve ordularına nasip oldu.

29 Mayıs 1453’de Doğu Roma İmparatorluğu yıkıldı, İstanbul kesin bir zaferle Türklerin eline geçti, Ayasofya kilisesi de camiye dönüştürüldü. Dolayısı ile Ayasofya ile ilgili verilen ve verilecek kararlar hem İslam âlemi, hem de Hıristiyan âlemi için önem arz etmektedir.

Ayasofya Hıristiyanlar için kutsal bir mekândır, dolayısı ile Hıristiyanlar 29 Mayıs 1453 tarihinden bu yana, hem İstanbul hem de Ayasofya için ağıt yakarlar. Türk Milletini de sadece İstanbul’dan değil bütün Anadolu’dan sürüp çıkarmanın hayali ile yaşarlar. Onları anlıyoruz, anlayamadığımız bu topraklarda bizimle aynı kaderi paylaşan insanlar.

Fatih Sultan Mehmet Han 567 yıl önce İstanbul’u fethetti ve Ayasofya’yı da camii yaptı. Ayasofya 481 yıl camii olarak Müslümanlara hizmet verdi. 86 yılda müze işlevi gördü. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, kendi hükümranlık hakkımızı kullanarak 24 Kasım 1934 yılında bakanlar kurulu kararıyla Ayasofya’yı müze yaptı.

Danıştay 10. Dairesi, 24 Kasım 1934 tarihli bakanlar kurulu kararını gayet hukuka uygun bir şekilde iptal etti. Danıştay 10. Dairesinin iptal kararına binaen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’da Ayasofya’yı Diyanet İşleri Başkanlığı’na devretti. Netice itibariyle Türkiye Cumhuriyeti Devleti hükümranlık haklarını kullanarak Ayasofya’yı tekrar camiye dönüştürdü.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve o günkü bakanlar kurulu kararına istinaden Ayasofya’nın Camii ye dönüşmesine karşı çıkanlar kim adına karşı çıkıyor ve hangi gerekçelere dayanıyorlar, meselenin özü burada saklı.

Gerekçelerinin birisi; “Efendim Atatürk’ün müze yaptığı bir yeri camiye çevirdiler, Atatürk’ün bu kararına karşı çıkanlar yarın neler yapmazlar ki”.
Gerekçelerinin ikincisi; “Efendim ABD, AB ülkeleri, RUSYA, Hıristiyan âlemi buna ne derler ki”.

Bak sevgili kardeşim, bir kere Atatürk sizin dar kalıplarınıza ne yaparsanız yapın sığmıyor. Fatih, İstanbul’u fethederken paşaların, beylerin arasına fitne sokan Çandarlı Halil Paşa’dan ve Atatürk, istiklal mücadelesini başlatırken mandacılık isteyen paşalardan sizlerin ne farkınız var?

Meselenin Atatürk’e dayandırdığınız kısmıyla, Atatürk’ü İslam düşmanı gibi görenlere çanak tutarak onlarla kol kola olduğunuzu ve gerçek kimliğinizi ortaya koyuyorsunuz. Diğer tarafınızla da “postmodern mandacılık”tan yana olduğunuzu görüyor ve o güçlerden medet umduğunuza üzülerek şahit oluyoruz. Köleliğini yaptığınız ağa babalarınıza imdat çığlığı atıyorsunuz. Türkiye’nin ve Türk Milletinin kendi vatanlarındaki hükümranlık haklarına, siyasi kaygılarınızla pranga vurmaya çalışıyorsunuz.

Netice itibarıyla Danıştay 10. Dairesi doğru bir karar vermiştir, Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin hükümranlık hakkıdır.

Abdullah Duman

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam