Çanlar kimin için çalıyor? | Toros HaberToros Haber

23 Eylül 2021 - 05:42
Oğuzhan Kapçak

Vatan Partisi Antalya İl Sekreteri | oguzhankapcak@toroshaber.net

Oğuzhan Kapçak

Çanlar kimin için çalıyor?

Çanlar kimin için çalıyor?
Son Güncelleme :

20 Eylül 2020 - 21:33

53 views

Kapitalist sistem 2000’li yıllardan beri üç kez küresel anlamda krize girdi. Birincisi 1990’lı yılların sonundan başlayarak 2000’lerin başını kapsayan “2000 Finansal Krizi”, ikincisi ise Avrupa’yı ve Amerika’yı silkeleyen “2008 Mortgage Krizi” idi. Bu kriz oldukça öğretici olmakla beraber, hala bazı çevreler bu krizi 1929 Kara Perşembe’sine benzetmektedirler. Bana göre ise asıl kırılmayı şu an yaşadığımız krizde; yani üçüncüsünde yaşayacağız. Rastlantı o ki; bu krizi tam anlamıyla yaşamamış olsak bile, uzaktan ayak seslerini duyduğumuzdan bu yana büyüklüğünü bildiğimiz bu ekonomik kriz ile kovid-19 virüs salgını denk düştü. Dünya dengelerinin alt üst olacağını artık Sarı Çizmeli Mehmet Ağa bile söylüyor.

Kovid-19 salgını şimdiden hayatımızdaki birçok şeyi değiştirdi. Bu değişikliklere yaşanılan ekonomik buhran, işten çıkarmalar, iletişim araçlarımız, siyasal güç dengesi gibi birçok madde yazabiliriz. Bu ekonomik krize, bu ortamda kapitalist sistem içerisinden çözüm yaratılamayacağını kestirmek zor olmasa gerek. Dünyada, özellikle 2000 sonrası küresel ekonomik krizlerinden çıkarttığımız sonuç ise basit. Her ekonomik kriz, uzayda yol alan uzay gemisi gibi, sistemden bir parçasını koparttı. Özellikle ülkemizin merkezinde olmadığı ama tüm Avrupa Kıtası’nı ve ABD’yi etkisi altına alan 2008 Mortgage Krizi sisteme büyük bir darbe indirmişti. Makro siyasi düzlemde 10 yıl kısa bir süredir; bu sebeple Mortgage Krizi sonuçlarını iyi sentezlemek gerekiyor. Özellikle geleceğe projeksiyon ettiğimiz düşüncelerimizin; ya gerçekleşmeyeceğini ya da daha kısa sürede gerçekleşeceğini bilmemiz ve buna istinaden konumlanmamız gerekmekte. Yani dünyanın jandarmalığını yapan emperyalist/kapitalist sistem, yerini kamuculuğa ve paylaşımcılığa bırakmaktadır.

Peki, Bundan Sonra Ne Olacak?

Aktif İstihdam Politikaları, kovid-19 virüs salgını sonrası dünyanın en çok başvuracağı yöntem olarak önümüzde duruyor. 2008 Krizi sonrasında Avrupa’ya “acaba” dedirten soru, şimdi tüm dünyaya “kesinlikle” dedirtiyor; Kamuculuk çağındayız. 2019 yılının dünya büyüme hızını incelediğimizde, kamucu devletlerin ezici üstünlüğü bu tezin doğruluğunu kanıtlar nitelikte. Geçen senenin dünya büyüme hızının %39’u Çin Halk Cumhuriyeti’ne, %19’u ise Hindistan’a ait. Bunlara istinaden Amerika Birleşik Devletleri’nin bu orana etkisi %16’da kaldı. Koskoca Avrupa Kıtası ise bu orana sadece %5 katkı sağlayabildi.

Yepyeni bir dönemdeyiz. Bu zamandan sonra ulusal ve uluslararası ölçekte güç dengeleri yeniden hesaplanacak. Önümüze yepyeni sorular çıkacak. Bu soruları ilerleyen yazılarımızda değerlendireceğiz.

Merhaba!

Bu yazının yayınlandığı tarihi özel bir tarih olarak kaydediyoruz. Keza, bugün toroshaber.net’in yayın hayatına başladığı gün. Böylesi bir sitenin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü gibi anlamlı bir tarihte okura “merhaba” diyor olması da ayrı bir mutluluk kaynağı.

Antalya başta olmak üzere, bölgemize böylesi bir internet sitesi ihtiyaçtı. Bu ihtiyacı karşılayacağını düşündüğüm toroshaber.net ailesine, bana bir köşe ayırmalarından ötürü teşekkür ederim.

Oğuzhan KAPÇAK
oguzhankapcak@gmail.com

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam