Çok yaşa 2020! Hiç gitme 2020! Bir daha gel 2020! | Toros HaberToros Haber

20 Haziran 2021 - 18:09
Ahmet Özbay

Eğitimci | ahmetozbay@toroshaber.net

Ahmet Özbay

Çok yaşa 2020! Hiç gitme 2020! Bir daha gel 2020!

Çok yaşa 2020! Hiç gitme 2020! Bir daha gel 2020!
Son Güncelleme :

28 Aralık 2020 - 10:11

188 views

2020’ye neden taktınız böyle anlamıyorum. Herkes 2020’den yakınıyor. Ünlü bir giyim firması #BiGit2020 mottosuyla reklam yapıyor. “2020 bir bitsin, kurban kestireceğim.” diyenler var. Arkadaşlar kendinize gelin lütfen, 2020’ye haksızlık etmeyin. O da tüm yıllar gibi masum bir sayı sadece. Depremlerle, korona ile arasında hiçbir münasebet yok. Siz “Kahrol, defol 2020!” derseniz ben de yukarıdaki başlığı atarım tabi. Neyse ki yaşadıklarımızla 2020 arasında herhangi bir ilişkinin bulunmadığını anlamamıza üç gün kaldı.

Bugün biraz varlık felsefesi yapalım. İdeal (düşüncel) ve reel (gerçek) olmak üzere iki tür varlık vardır. Matematikteki sayılar ve şekiller, mantıktaki önermeler ideal varlıklardır. Sayılar, insan zihni tarafından üretilmiş ideal varlıklardır. Doğada sayı diye bir şey yoktur. Bana bir sayı bulup getiremezsiniz. Bir kağıt üzerine kalın uçlu mürekkepli bir kalemle kocaman bir 17 yazdığınızı varsayalım. Bu, 17’nin kendisi değildir. Bu, kağıt üzerine kalın uçlu mürekkepli bir kalemle yazılmış bir 17 simgesidir. Üstelik, Arapça, Rusça ve Çince’deki simgeleri bundan farklıdır. Bana sayı bulup getirmeye kalkışan oldu geçmişte. Kendilerinden  “Hadi şimdi de +∞ ve -∞’u getirin bakalım.” dedim, şiştiler.

Aynı durum şekiller için de geçerlidir. Doğada üçgen, dörtgen, daire, küre, silindir vb. yoktur. Bunlar insan zihni tarafından yapılmış soyutlamalardır. Bana küre şeklinde dökülmüş bir bilye getirebilirsiniz. Ama o kürenin kendisi değildir. O, demirden yapılmış, küre şekli verilmiş, çapı belli özel bir bilyedir sadece.

İçinde doğru ya da yanlış bir sav (iddia) taşıyan cümlelere önerme denir. “Kar beyazdır.” cümlesi, içinde bir sav taşıdığı için önermedir ve doğruluk değeri “Doğru”dur. “Kar pembedir.” cümlesi de içinde bir sav taşıdığı için önermedir ama doğruluk değeri “Yanlış”tır. Önermeler insan zihni tarafından üretilmiş ideal varlıklardır. Doğada önerme diye bir şey yoktur. Bana bir önerme bulup getiremezsiniz. “Kar beyazdır.” önermesini büyük puntolarla bir pankarta yazdığımızı varsayalım. O, “Kar beyazdır.” önermesinin kendisi değil, Türkçe karakterlerle yazılmış bir simgesi olur sadece. Aynı sayı ve şekiller gibi önermelerin de yaşadığı yer, insan zihnidir. Konuya bu kadar girdikten sonra artık şunu da söyleyelim : İki tane ideal (düşüncel) bilim vardır. Matematik ve Mantık. [Matematiği pozitif (deneysel) bilim olarak tanımlayanlar lütfen bu konudaki hatalarını düzeltsinler.]

Gelelim gerçek dünyaya. Tamam 2020’de üst üste depremler oldu, can kayıpları yaşadık, yüreğimiz yandı. Ama bunların sorumlusu 2020 değil ki. Tamam 2020’de korona belası ortaya çıktı, o da can aldı, canımızı sıktı. Ama bunun sorumlusu 2020 değil ki. Evlerimizi sağlam yapacağız, sağlık kurallarına dikkat edeceğiz o kadar. Aşısı da bulundu artık. Yakında korona belası da anılardaki yerini alacak.

Ben 2020’yi çok sevdim. O nedenle “Gitme, bir daha gel!” diyorum. Neden mi?

► Türkiye Cumhuriyeti Devleti PKK ve FETÖ’ye karşı mücadeledeki kararlılığını sürdürdü ve önemli başarılar kazandı. Şimdi önümüzde HDP’nin kapatılması görevi var.

►Diyarbakır HDP binası önünde oturma eylemi yapan ailelerden 20’si evladına kavuştu. Yüreğimiz onlarla atıyor.

► Gerek Cumhurbaşkanımız gerek Dışişleri Bakanımız Türkiye’nin “Yeniden Asya” yönelimine defalarca vurgu yaptı. 8 Kasım 2020 tarihinde gerçekleştirilen 42. İstanbul Maratonu’nda ilk kez Avrupa’dan Asya’ya doğru koşuldu. 4 Aralık ve 22 Aralık 2020 tarihlerinde olmak üzere Çin’e iki ayrı ihracat treni gitti. Devamı gelecek.

►21 Ağustos ve 17 Ekim 2020 tarihlerinde Karadeniz’de iki ayrı yerde doğal gaz rezervi bulundu. Bu keşiflere milletçe çok sevindik.

►16 Ekim 2020 tarihinde Sinop’ta S-400 savunma sisteminin test atışları başarıyla yapıldı. Artık Türkiye semaları güven altında.

►Türkiye Doğu Akdeniz’de ağırlığını ortaya koydu. Libya’da doğru zamanda doğru bir tavır aldı, elini güçlendirdi.

►Ersin Tatar KKTC Cumhurbaşkanlığına seçildi. Amerikancı Mustafa Akıncı kaybetti. Federasyon dönemi kapandı. Önümüzde KKTC’nin uluslararası ölçekte tanınmasını sağlama görevi var.

►Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ)’nin ürettiği İHA ve SİHA’lar sahada ortaya koyduğu başarılarla Türkiye’nin bölgedeki ağırlığını artırdı, dengeleri ülkemiz lehine değiştirdi.

►Türkiye, İran ve Rusya’nın da desteğiyle kardeş Azerbaycan 30 yıldır işgal altında bulunan Karabağ’ı Ermenistan’dan kurtardı. Amerika orada da kaybetti.

Bu liste çok daha uzatılabilir. 2020’den hoşnuttuk, önümüzdeki yıllardan da hoşnut olacağımızdan eminiz. Gelecek için ümitli ve heyecanlıyız. Mızmız kötümser değil, militan iyimseriz. Yeni bir dünya kuruldu ve Türkiye bu yeni dünyadaki onurlu yerine hızla yerleşmeye başladı. Devletimizin, ordumuzun, polisimizin yanındayız. Bozgunculuğa geçit vermeyeceğiz.

Bu düşünce ve duygularla aziz Türk milletinin yeni yılını kutluyor, sağlıklı günler diliyorum.

 

Ahmet Özbay
28 Aralık 2020

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Sedat Müniroğlu Aralık 28, 2020 / 2:26 pm Cevapla

Ahmet Bey’in yazısı çok güzel. Örnek bir yazı. Ümidimizi artırdı. Geleceğe bakışımızı şekillendirdi.
Tebrikler Ahmet Başkan

reklam