Demokrasi dediğimiz… | Toros HaberToros Haber

16 Ekim 2021 - 15:09
Oğuzhan Kapçak

Vatan Partisi Antalya İl Sekreteri | oguzhankapcak@toroshaber.net

Oğuzhan Kapçak

Demokrasi dediğimiz…

Demokrasi dediğimiz…
Son Güncelleme :

20 Eylül 2020 - 21:36

55 views

Bir “demokrasi” lafıdır gidiyor. Türkiye’nin çoğu muhalif kuvveti de bu “demokrasi”, “özgürlük” dalgasında sörf yapıyor. Tabii akla hemen geliyor; Türkiye’de demokrasi, özgürlük yok mu? Demokrasi nedir? Kimin içindir?

Demokrasi tanımı sahiden göreceli bir kavram, keza her görüşe göre bir tanımını bulabilirsiniz. “Oy çokluğu” bir demokrasidir bir tarafa göre. Haksız sayılmazlar, ama  %100 haklılar mı? Terazide ağır basmak, hata yapmayacağınız anlamına mı geliyor?

Güzel bir örnektir; Mustafa Kemal Atatürk, Samsun’a çıkmadan önce bir referandum yapmış olsaydı, oyu yüzde kaçtı? Demek ki, oyu az olmak kimseyi haksız yapmıyor.

Dünyanın belki de en zorba lideri Adolf Hitler 1933 yılındaki seçimlerde %44 oy almıştı. En yakın rakibi Almanya Sosyal Demokrat Partisi lideri Otto Wels’e %26 fark atmıştı.  Bu Hitler’in suçlarını azaltıyor mu?

Türkiye’de demokrasi yok mu?

Bu girişi yapmamın ve yazının bu bölümüne böyle bir başlık atmamın nedeni son zamanlarda TV’lerden takip ettiğimiz bir tartışma. Tartışmaya göre; HDP, terör örgütü PKK ile çok içli dışlı. Haksız değiller. Keza “sırtlarını YPG’ye dayayanlar” da onlardı, “başkanları Apo’nun heykelini dikeceklerini” belirtenler de. HDP, şekere bulanmış kurşun misali göz yanıltıyordu ama o şeker artık güneşten eriyor.

Muhtemelen bu yazıyı okuyan türlü muhalifler bile PKK’nın bir terör örgütü olduğunu kabul ediyor. Ancak 6 milyon oy almış(!) bir siyasi partiyi kapatmanın doğru olmadığını ileri sürüyorlar. Fakat, sorunun yanıtını bu cevap karşılamamaktadır. Keza aldığı oy miktarı, hiçbir kuvvete suç işleme özgürlüğü vermez. Verilmiş olsaydı Hitler temiz bir lider olurdu.

Bu tartışma gündemimizi yoğun bir şekilde saracak, bence bu konuyu derinlemesine tartışmalıyız. Aslında bakacak olursanız, bu konunun tartışılıyor olması bile Türkiye’de demokrasinin ve özgürlüğün var olduğunun kanıtıdır. Dünyanın başka hangi yerinde, o ülkenin terör örgütünün siyasi partisi bu kadar özgür bir şekilde çalışma yapar? Hangi ülke, belası olan terör örgütüne bu kadar yüklü paralar öder? HDP, TBMM’de grubu olduğundan dolayı her sene hazineden 92 milyon lira yardım almaktadır. Bu paralar da, tıpkı HDP’li belediyelerin teröre desteği gibi, Mehmetçiğimize karşı mermi parası olmaktadır!

Peki, PKK’nın kökünü kurutacak hamle ne olabilir? Mehmetçiklerimizin düzenlemiş olduğu başarılı operasyonlar ile iyice gücü tükenmiş olan Kandil’de hareketlilik yok. Terör örgütünün Suriye’nin kuzeyinde de gücünün iyice azalmış olduğunu görüyoruz. O zaman PKK’nın tek can suyu olan kuvveti, HDP değil midir?

Evet, PKK’ya maddi destek olan HDP’li belediyelere kayyum atanması doğrudur.

Evet, HDP ve türevi olan partiler kapatılmalıdır.

HDP’nin Diyarbakır İl Başkanlığı önünde oturma eylemi yapan ve bizim kamuoyundan “Diyarbakır Anaları” olarak tanıdığımız annelerimizin ahları, PKK’yı yerle yeksan edecek kuvvettir.

Gerçek demokrasi de budur!

Hayırlı bayramlar!

Bayramlar toplumumuz için önemli günlerdir. Büyüklerimize saygı, küçüklerimize sevgi gösterdiğimiz, küslüklerin sona erdirildiği, mutlulukların ve hüzünlerin paylaşıldığı günlerdir. “Nerede o eski bayramlar” karamsarlığına girmeyeceğim; çünkü önümüzdeki günler tam anlamıyla bayram tadında geçecek. Bir yandan FETÖ ve PKK terör örgütleri ile mücadeledeki başarı, diğer yandan üretimi önüne ilke edinen bir Türkiye… Kovid-19 belasından da kurtulacağımız günler yakın. Bu noktadan bakınca “eski bayramlar” özlemi bir klişe ve karamsarlık olarak kalıyor.

Gelecek güzel günlerde yaşanacak, daha güzel bayramlara…

Oğuzhan Kapçak
oguzhankapcak@gmail.com

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam