Kanal Korkuteli | Toros HaberToros Haber

27 Kasım 2021 - 04:41
Abdullah Duman

Antalya Yörükler Derneği Başkanı | Teke Yörük Dernekleri Federasyonu Başkanı | a.duman@toroshaber.net

Abdullah Duman

Kanal Korkuteli

Kanal Korkuteli
Son Güncelleme :

20 Eylül 2020 - 20:57

52 views

Korkuteli Antalya’nın kuzey batısında, Torosların başlangıcı olan Beydağlarının ötüzünde şirin bir ilçemizdir. Tarihi milattan önceye Etiler zamanına uzanır. Korkuteli (Istanoz) Selçuklu Sultanı Gıyasettin Keyhüsrev tarafından 1207 yılında Bizanslılardan alınmıştır. Istanoz olarak bilinen bu beldemize şehzade Korkut’un adı verilerek Korkuteli adını almıştır.

Korkuteli bir Selçuklu şehri özelliğini taşır, yayla/kışla hayatı yaşayan Yörüklerin de, yazları meskeni olmuştur. Bugün Korkuteli yaz aylarında Antalya sıcaklarında bunalan insanlarımıza kucak açan bir liman gibidir. İyi işlenirse, yatırımları planlı yapılırsa geleceğin önemli şehirlerinden biri olmaya aday bir beldemizdir.

Bir beldenin şehirleşmesi ve şehirlilik kültürü, o beldenin tarihsel, kültürel ve coğrafi olarak ele alındığında bütününün zaman içerisinde işlenmiş değerleridir. Küreselleşme ile birlikte ülkeler düzeyinden şehirler, şehirler düzeyinden ilçeler düzeyine inen rekabet, buraların yönetim bakış açılarını değiştirmelerini ve geliştirmelerini zorunlu kılmaktadır.

Korkuteli’nin genç, dinamik, fişek gibi bir belediye başkanı var. Yörükler Derneğini ziyarete geldiğinde bizleri heyecanlandıran projelerden bahsetti ve adım adım süratle Korkuteli’ne kimliğini kazandıracak projeleri hayata geçirmeye başladı. Altı km’lik Kanal Korkuteli projesinin birinci etabı tamamlandı ve tamamen Yörük simgeleriyle bezedi. Bir yöneticinin, yönetim tarzı kendi kültürel mirasının kodlarına göre şekil alıyorsa, o şehir ve halkı şanslı demektir.

Yaz dönemlerinde Korkuteli nüfusu yüzelli-ikiyüzbin civarında oluyor. Yaz turizmi açısından her ilçeye nasip olmayacak bir potansiyel. Şehrin batı tarafında planlanan seyir terası ve içerisinde düşünülen sosyal donatılar Korkuteli’nin önemli nefes borularından ve cazibe merkezlerinden birsi olacak. Tabi ki biz burada yapılan hizmetlerin hepsini saymayacağız ama Korkuteli şehirleşmeyi başaracak önemli bir ilçemiz olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Korkuteli hayvancılık ve tarım alanında da önemli bir beldemiz. Yaylaları ve mera alanları hayvancılığa oldukça elverişli, geniş tarım alanlarıyla da ülke tarımına katma değer sağlayacak bir alt yapıya sahip. Topraklarımızın verimli hale getirilmesi, ürünlerin işlenmesi, bölgenin ihtiyaçları tespit edilmesi ve ihtiyaca göre yatırımlar planlanıp yapılmalı. Bu anlamda hayvan pazarı ve içerisinde sosyal donatı alanlarının yapılıp halkın hizmetine sunulması sektörel gelişime önemli katkı sağlayacak.

Korkuteli Belediyesi yerli tohumun geliştirilmesi ve yaşatılması için öncülük yapmalıdır. Türkiye her alanda, kendi göbeğini kendisi kesmek zorunda. Devletin “biz bize yeteriz” kampanyası, kendi üretim alanlarımıza yansımalıdır. Bu anlamda Ömer İşlek başkan önemli bir çığır açabilir. Türkiye hayvancılık ve tarım sektörünü geliştirecek önemli atılımlar yapmalı. Yerel yönetimlerde halkın iş ve güç birliği yapabileceği teknik alt yapı ve danışmanlık hizmeti vermeli. Üreten toplum olmanın taşlarını döşemeliyiz. Bütün bunları yaparsak “biz bize yeteriz” kampanyasının bir ucundan tutmuş oluruz.

Eskiden bir şehrin markalaşması uzun soluklu bir gayret ve çabanın neticesinde ancak mümkün olurdu. Ama günümüzde teknolojinin ve iletişim imkânlarının gelişmesiyle bu süreç hızlandırılabilir. Belediyeler kendi alanlarında yatırım ve hizmetlerini yaparken, bölge insanının üretim alanlarıyla ilgili örgütlenmelerine öncülük etmeli. Korkuteli Belediye Başkanı Ömer İşlek, az zamanda çok işler yaptı. Kendisine güvenip seçen insanları mahcup etmedi. Spor alanları, yüzme havuzları, yaşlı ve çocuk bakım evleri gibi nice güzel projelere imzasını attı. Oy versin vermesin halkın güvenini ve sevgisini kazanmış. Enerjisini ve azmini kaybetmemeli.

Abdullah DUMAN

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam