Küresel salgında Antalya turizmi | Toros HaberToros Haber

26 Eylül 2021 - 10:25

Küresel salgında Antalya turizmi

Küresel salgında Antalya turizmi
Son Güncelleme :

20 Eylül 2020 - 21:53

142 views

Küresel salgın emek yoğun  sektör olan turizmi derinden etkiledi.  Dünya turizm sektörü, Dünya Ticaret Örgütü(DTÖ) raporlarına göre, 2020 yılının ilk üç ayında geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında, 67 milyon daha az turist ve 80 milyar dolar daha az gelir sağlayabildi. Bilindiği gibi turizm sektörü, ekonomik kriz, terör, doğal afet ve salgınlara en duyarlı sektördür. Kovid 19 dünya turizm sektörü açısından olabilecek en kötü etkilerden birisini yapmaktadır. Maalesef sektörle ilgili senaryolarda iç açıcı değil. DTÖ tarafından yapılan üç senaryo da sektörün en iyi ihtimalle %58 geçen yıla göre kayıp karşılaşacağı ve en kötü senaryo da %80’e yakın muhtemel bir kayıpla karşılaşabileceği tahmin edilmektedir. Aynı zamanda yüz milyondan fazla çalışanın işsiz kalması söz konusudur.

Dünya turizminin yaşadığı sıkıntıların en yakın izlenebileceği kentlerden birisi de Antalya’dır. Türkiye İstatistik Kurumu rakamlarına göre, Antalya, 2019 yılında da 15 milyona yakın turist ağırlamış ve 10 milyar Doların üzerinde turizm sektörü hasılatı gerçekleşmiştir. 2020 yılının ilk altı ayında ise, turizm faaliyetleri durdu. Temmuz ayında yeniden canlanmaya başlayan sektör için en iyi senaryoya göre Antalya’ya gelebilecek turist sayısı beş milyon kadar. Yani geçen yılın üçte biri kadar turist ve döviz girdisi en iyimser senaryo. Kovid 19 küresel salgının en ciddi etkilediği turizm şehirlerinden birisi de Antalya.

Ortaya çıkan bu ortamda Antalya turizm sektöründeki meydana gelecek sorunlar ve çözümler için nasıl bir strateji izlenmelidir? Asıl soru bu. Bunun cevabı verebilmek için yapılması gereken stratejik analizdir. Stratejik analiz, ekonomide gelecekle ilgili muhtemel tehdit ve fırsatları ekonomik, sosyal ve doğal çevredeki değişimlere göre analiz etmektedir. Antalya için 2020 ve 2021 yılları için Turizmin stratejik analizi çok boyutlu olarak meydana gelebilecek ekonomik kayıplar hesaplanmalıdır. İkinci aşamada, konaklama sektörü ağırlık ve yerinde tüketilen bir hizmet çeşidi olan deniz turizmi ağırlıklı Antalya turizmi için alternatif bir gelir kaynağı oluşturulabilir mi? Sorusunun analizi yapılmalıdır. Şehirdeki öncü kuruluşların internet sayfalarından bu tip bir analiz yaptığına dair bir belgeye ulaşılamıyor. Daha çok sohbet şeklindeki tartışmalar yapılmakta, fakat kapsamlı analizler maalesef ortada görünmüyor. Özellikle küresel salgının etkisindeki dünyada güvenilir ve hijyenik bir sağlık turizmi ikame gelişme alanı olarak Antalya için kapsamlı ve ciddi analizlerin yapılmasını gerektirmektedir. Kovid döneminde yeniden yükselen değer olarak sağlık turizmi, Antalya ekonomisi için iyi bir alternatif olma potansiyeline sahiptir. Ayrıca Antalya ilinin sadece denizi değil aynı zamanda yayla ve dağ turizmi açısından yüksek bir potansiyeli bulunmaktadır. İnsanların birbirinden uzaklaşmaya çalıştığı küresel salgın zamanlarında sakin ve bireysel  turizm alternatifleri de küresel olarak ta pazarlanabilir. Bütün bunlar ve daha fazlası için Antalya’da hazırlanacak kapsamlı bir “salgın zamanları için turizm stratejisi” gelecek için de önemli bir rehber olabilecektir.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam